Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ekim 2020

İlhan Şeşen

İlhan Şeşen

İlhan Şeşen kimdir,
Grup Gündoğarken ile başlayan müzik kariyerine solo albümleriyle devam eden ve Türkiye‘nin başarılı müzisyenlerinden biri olan Şeşen, Neler Oluyor Bize, Ellerimde Çiçekler, Aşk Layık Olanda, Sarılınca Sana gibi çalışmalarıyla müzikseverlerin büyük beğenisini kazanmıştır. Oynadığı TV dizilerinde gösterdiği performansla da dikkat çeken müzisyen, bugüne kadar 5 solo albüm çalışması yapmıştır.

18 Haziran 1948‘de Manisa‘da dünyaya geldi. Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra 10 yıl serbest avukat olarak çalışan Şeşen, müziğe olan büyük ilgisi ve yeteneği nedeniyle kariyerine bu yönde devam etmeye karar verdi. 1968‘de dans müziği orkestralarında şarkıcılık yapmaya başlayan Şeşen, aynı yıl gitar çalmayı da öğrendi. Şeşen’in çıkarttığı ilk kırkbeşlik plak “Kavga” adını taşıyordu.

1983 yılında yeğenleri Gökhan Şeşen ve Burhan Şeşen ile beraber Grup Gündoğarken‘i kuran Şeşen, Levent Kırca Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Kadıncıklar” adlı müzikalin bestelerini yaptı. Türkiye‘nin birçok ilinde konserler veren
“Grup Gündoğarken” ayrıca ülkemizi Malezya ve Mısır‘da da temsil etti.

1986 yılında ilk albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor‘u kaydeden grup daha sonra sırasıyla Yaz Bulutları (1988), Bir Günlük Aşk (1990), Ankara’dan Abim Geldi (1993) ve İstanbul-Atina-İstanbul (2000) albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

1994‘te, grubun çalışmalarına ara verdiği dönemde “Aşk Haklı” isimli solo albümünü yapan Şeşen, TRT‘ye
“Gençler Haklı” isimli bir program hazırladı. Şeşen, 1995 yılında özel bir kanalda “Arka Pencere” isimli bir programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. “Amcam Burada” isimli bir de radyo programı hazırlayan İlhan Şeşen, TRT1’de yayınlanan “Cesur Kuşku” ve “Mühürlü Güller” dizilerinde de oynadı.

Sanatçının ikinci solo albümü olan “Neler Oluyor Bize“, 2002 yılı ocak ayında müzik marketlerdeki yerini aldı. Özellikle albüme adını veren şarkısıyla o yıl büyük bir başarı kazanan Şeşen, 2003‘teyse “Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyleyeyim?” albümünü müzikseverlerle buluşturdu. 2005 yılında “Aşk Yalan” ve 2006‘da ise “İlhan Şeşen” albümlerini çıkaran sanatçı, büyük ilgi gören TV dizisi “Aliye“de de rol aldı.

İlhan Şeşen’in Melis ve Fuat adlarında iki çocuğu vardır.

İlhan Şeşen’le Gerçekleştirilmiş Olan Röportaj

1-İlhan Şeşen, oyunculuktaki performansına herkes şaşırdı. Sen bu başarıyı neye bağlıyorsun?

Başarılı bulduğun için teşekkürler. 10 yıl Levent Kırca’yla, 2 yıl Ferhan Şensoy’la çalıştım. Hocalarım iyidir. Bir de yönetmenin dediklerini yapıyorum. Ayrıca ayna karşısında da çalışmamın yararı dokunuyor.

2-Yıllarca sahnede olmanın bunda bir etkisi var mı?

E evet var tabii. Sahne konusunda tecrübeliyim.

3-Peki ya yaptığın müzik türünün?

Yaptığım müziğin oyunculuğuma olumlu bir etkisi olduğunu sanmıyorum. Hatta galiba ikisi de birbirine e bir tür oyunculuk yapıyorsun, ama neyse…)

4-Ben seni biraz Domenico Modugno’ya benzetiyorum. Onun gibi teatral, drama yönü ağır basan şarkılar sana çok yakışıyor. Bu bilinçli bir seçim mi, öyle mi denk geldi, içinden mi öyle geliyor?

İyi tespit. Çok etkilendiklerimden biridir Domenico Modugno. Müzik türümün seçiminde bilinçli davranmadım. Kendiliğinden oldu. Sevdiklerimi dinledim, sevdiklerimi söyledim.

5-Şarkı söylerken telaffuzun çok net, bunu oyunculukta da kullanıyorsun ve bence her ikisinde de bu çok önemli. Bunun sana bir avantaj getirdiğini hiç düşündün mü?

Bildiğim tek dil Türkçe. Ona da özen gösterdim. Dilimi , Nazım Hikmet ve Aziz Nesin’i okuyarak, Zeki Müren’i, Orhan Boran’ı dinleyerek geliştirdim. Hukuk öğrenimimin de payı çok büyük. Gerçi bizim zamanımızdaki kelimelerden bir çoğu unutuldu…

6-Şarkı sözlerinde klasik Türk erkeğinden farklı bir insan seziliyor. Karşındakine önem veren, sıcak, insancıl, duygusal bir erkek sanki… Özelinde de böyle misin?

Evet. Ben klasik Türk erkeğinden biraz farklıyım galiba. Gülüp ağlayabiliyorum en azından.

7-Yaşlılıktan korkuyor musun? Nasıl bir yaşlılık beklersin?

Yaşlılıktan korkmuyorum. Yeteri kadar yaşlandık zaten. Hatta bazen bu yaşa kadar nasıl geldiğime şaşarım. Badireli ve yorucu bir hayatı hala sürdürüyorum.

8-Beraber çalıştığımız ilk dizi olan Mühürlü Güller’de senin bakışlarından “mavi boncuk dağıtan biri” izlenimini edinmiştim. Sonra kamera asistanına da aynı şekilde baktığını gözlemledim. O sıcak bakışın mesleki bir maske mi, yoksa hayata bakışın mı?

Yüzün gülsün de ister maske olsun ister gerçek. Ya güleceksin, ya somurtacaksın. Ben genellikle birincisini seçerim. Sağlığın yerindeyse somurtmaya da hakkın yoktur zaten. Meseleleri sakin ve güler yüzle karşılamak, hayatı kolaylaştırıyor. Aslında gülerek işin kolayına kaçıyorum. Hayatın kendisi en büyük şaka.

9-“Neler Oluyor̶unu neye bağlıyorsun?

Gerek müzikal gerekse stratejik bazı hatalarım oldu sanırım. Ayrıca ben şöyle düşünüyorum: Belki de yaptığım ve yapacağım en güzel şarkı ve albüm “Neler oluyor Bize” idi. Kim bilir. Belki de zirvemdi o albüm. Ama bu benim yeni şarkılar ve yeni albümler yapmama engel olmuyor. Bakalım yeni albümüm nasıl olacak?

10-“Neler Oluyor”un yaşanmış bir ilişkinin etkisi ile yapılmış şarkılar içermesi daha mı sahici kılmıştı acaba şarkıları?

Olabilir. Ama unutmamalı ki, şarkılar yaşanmışlıklardan doğduğu kadar belki de daha çok yaşanamamışlıklardan doğuyor. Neler Oluyor Bize’nin nakaratı 5 dakika içinde bitmişti. Ama sonra altını üstünü doldurmak çok zamanımı aldı. Üzerinde epey çalıştım.

11-Sanatçı etkileyici bir şeyler üretmek için ille de acılar, sıkıntılar mı yaşamalı? Mutluluktan söz eden ürünler niye etkilemiyor acaba insanları? Yoksa biz mi ancak dertli olunca kendimizi ifade etmek ihtiyacını hissediyoruz?

Bilmiyorum. Bildiğim tek şey üretim sıkıntılı bir iş. Sanatçı zaten doğuştan sıkıntılı. Onu ayrıca sıkıntıya sokmanın bir manası olduğunu sanmıyorum. Nedense böyle genel bir kanı var. Saçma bence. Hele geçim sıkıntısı hiç olmamalı.

12-“Mühürlü Güller”deki bakışların, jestlerinle “Aliye”dekiler aslında çok farklı değil. Ama birinde kendinden emin bir çiftlik sahibini, diğerinde pek iş yapmayan bir dişçiyi yaşatabiliyorsun. Nasıl?

Bakınız:cevap 1

13-Yaşadığın aşk evlilik müessesesi dışında olmakla birlikte insanları rahatsız etmedi. Oluşumunu da, devamını da, bitişini de kabullendiler. Sence neden?

Açık açık söyledim. Belki bundandır.

14-Yeni proje?

Şu sıralar hayatımı en çok yeni albümüm işgal ediyor. Aralık’ta çıkaracağız diyorlar. Şarkılar hazır. Albümde 11 şarkı var. Düzenlemelerini Firuz İsmailov yapıyor. Bazı başka projelerim de var ama şu anda söz edebileceğim aşamaya gelmediler. Tabii ki herkes gibi ben de bir kitap yazmak istiyorum mesela. Küçüklükten beri en büyük isteklerimden biri bu. Ama üşeniyorum. Bazı hikayelerim, şiirlerim hatta bir senaryo çalışmam bile var. Fırsat bulursam, bir de üşenmezsem belki bu hayallerimi de gerçekleştirebilirim.

15-Son olarak…

Röportajın ve ilginç soruların için teşekkürler.

Kaynak: Belirsiz
————————————————————————
İlhan Şeşen İletişim 0532 206 59 59 – 0532 404 66 63
İlhan Şeşen İletişim, İlhan Şeşen İletişim Bilgileri, İlhan Şeşen Menejer, İlhan Şeşen Menejeri, İlhan Şeşen Menejerlik, İlhan Şeşen Menajer,İlhan Şeşen Menajeri, İlhan Şeşen Menajerlik, İlhan Şeşen Resmi, İlhan Şeşen Resmi Menejer, İlhan Şeşen Resmi Menejeri, İlhan Şeşen Resmi Menejerlik, İlhan Şeşen Resmi Menajer, İlhan Şeşen Resmi Menajeri, İlhan Şeşen Resmi Menajerlik, İlhan Şeşen Resmi Menajeri Kim, İlhan Şeşen Resmi Menejeri Kim, İlhan Şeşen Resmi Site, İlhan Şeşen Resmi Sitesi, İlhan Şeşen Telefon, İlhan Şeşen Telefonu, İlhan Şeşen Telefon Numarası, İlhan Şeşen Konser, İlhan Şeşen Konseri, İlhan Şeşen Konserleri, İlhan Şeşen KonserTakvimi,İlhan Şeşen Konser Fiyatı, İlhan Şeşen Konser Ücreti, İlhan Şeşen Konser Bedeli, İlhan Şeşen Düğün Ücreti, İlhan Şeşen Düğün Fiyatı,İlhan Şeşen Düğün Kaşesi, İlhan Şeşen Düğün Organizasyonu, İlhan Şeşen Biyografi, İlhan Şeşen Hayatı, İlhan Şeşen Klip, İlhan Şeşen Klipleri, İlhan Şeşen Şarkıları, İlhan Şeşen Videoları, İlhan Şeşen Resimleri, İlhan Şeşen Fotoğrafları, İlhan Şeşen Kaşe, İlhan Şeşen Kaşesi,İlhan Şeşen menajeri, İlhan Şeşen web sitesi, İlhan Şeşen iletişim, İlhan Şeşen konser fiyatı, İlhan Şeşen konser bedeli, İlhan Şeşen konser kaşesi, İlhan Şeşen organizasyonu, İlhan Şeşen menajerlik firması, İlhan Şeşen menejeri, İlhan Şeşen sahne fiyatı, İlhan Şeşen sahne konser fiyatı, İlhan Şeşen konser fiyatı ne kadar, İlhan Şeşen belediye festival ücreti, İlhan Şeşen İmza günü ücreti, İlhan Şeşen sahne menajeri, İlhan Şeşen ulaşım, İlhan Şeşen menajeri, İlhan Şeşen menajerlik ulaşım, İlhan Şeşen menajeri kim, İlhan Şeşen yılbaşı konser fiyatı, İlhan Şeşen mail adresi, İlhan Şeşen menajer iletişim, İlhan Şeşen konser ücreti, İlhan Şeşen belediye konser fiyatı, İlhan Şeşen festival konser fiyatı, İlhan Şeşen menajerlik şirketi, İlhan Şeşen telefon numarası, İlhan Şeşen menajer,

Sanatçıya Ait Eserler